Organik Solucan Maması

Organik Solucan Gübresi

Solucan Maması hazırlama işi solucan gübresi üretim sürecinin çok önemli bir bölümüdür.  Solucan yemi hazır olduktan sonra geri kalan süreçler daha kolay sürdürülebilmekte ve üreticiye gübre üretimi, solucan üremesi, gübre test laboratuvar sonuçları gibi her yönden kolaylıklar sağlamaktadır.

Solucan gübresi tesislerimizde hazırlamış olduğumuz organik solucan mamasının özellikleri şunlardır;

  • Yabancı ot tohumu içermez,
  • Solucanlarınız hızlı bir şekilde yiyebileceği tarzda ufalanmıştır.
  • Fermente edilmiştir.
  • Zararlı böcek ve bakteri barındırmaz
  • Kokusuz ve solucanlar için en ideal sıcaklıkta çürütülmüş

Solucan yeminin en ideal hazırlama şekli %70 fermente edilmiş büyükbaş hayvan gübresi ile %30 gıda atıkları karışımıdır. Gıda atıkları içerisinde asitli meyveler hariç yani limon, portakal gibi meyveler hariç tüm meyve sebze atıkları, çay posası, kahve posası,  kullanılabilir.

Solucanlar Ne Yerler?

Bu mucize evsel dönüşüm canlıları, ot obur oldukları için en çok sebze ve meyve kabukları, yaprak, karton, renksiz mürekkepli kağıt gibi şeyler yerler. En çok sevdikleri ise muz kabuğu, çay/kahve posasıdır.Sevmedikleri ve hatta onlar için ölümcül olan tek şey kimyasal atıklardır.

Ne ile beslenmeliler?

Solucanlar Ne Yer?
Ne Vermelisiniz?
Ne Vermemelisiniz?

Domates, Biber, Patlıcan, Marul-kıvırcık Lahana, Asma yaprağı, Salatalık, Fasulye, Barbunya kabukları, Muz (çok severler), Havuç Posası (çok severler), Kabak, İnceltilmiş yumurta kabuğu(asidi ayarlar), Yaprak (iğneli ve meşe hariç), Biraz kurutulmuş çim, Sebzelerinizin hasat çıktıları (ufalanmış), Az miktarda toprak, Çay posası (Çok severler), Kahve posası (çok severler) Az miktarda şeker, Maydanoz, Nane (az miktarda), Elma, Armut, Şeftali, Karton, Mukavva, gazete kâğıdı (baskısız), Hindistan cevizi kabuğu verebilirsiniz.

Fakat Solucanların sindirim sistemleri asidik besinlere karşı duyarlı olduğundan Portakal, limon, mandalina (narenciye türleri), soğan sarımsak et ve süt ürünleri, sirkesinden ve limon suyundan arındırılmamış salata çıktısı bütün, suyu alınmamış karpuz ve kavun kabuğu, ağaç yapraklarından iğne yapraklı olanlar (çam, selvi ve çabuk dönüşmeyen meşe yaprağı) kesinlikle verilmemelidir.

Besleme nasıl yapılmalıdır?

Bu tamamen sizin bu işe ayıracağınız zamanla ilgilidir.
Solucanlarda diş olmadığından ne kadar küçük hatta posa şeklinde verirseniz o kadar çabuk gübre elde edersiniz.
Eğer gübre kutunuz mutfak çıktınıza yetişemiyorsanız ve çöpünüzü atmaya kıyamıyorsanız bir öğütücüden geçirip suyunu sıkıp buzlukta saklayabilir ihtiyacınız olunca tekrar verebilirsiniz.
Bunların hiçbirine zamanın yoksa gübre kutunuza bütün olarak ta atabilirsiniz.

Benjamin ziemann von der universität sheffield bachelorschreibenlassen.com in münster gesprochen.