Kırmızı Kaliforniya Solucanı

Kırmızı Kaliforniya Gübresi

Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia Foetida) kültür solucanlarıdır. Hareket kabiliyetleri daha fazladır. Daha çok doğurganlığa sahiptir.

Neden Kırmızı Kaliforniya Solucanı (Eisenia Foetida) Cinsi Solucan?

Toprak solucanları da iyi bir havalandırma aracıdır fakat bu cins solucanlar daha iri olduklarından çabuk hareket edemezler ve yedikleri besin maddelerinin tamamını dışkı olarak çıkartmaz, bir bölümünü, büyük olduklarından, kendi ihtiyaçları için kullanırlar. Çabuk üremez ve üretmezler.

Oysa Kırmızı Kaliforniya Solucanı cinsi solucanlar kültür solucanlarıdır. Daha ince olduklarından hareket kabiliyetleri daha fazladır. Daha çok doğurganlığa sahiptir ve süratle çoğalırlar. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda artacaktır. Daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Bu sayede daha kaliteli bir gübre elde etmenizi sağlarlar.

Solucanlar yuvalarından veya bulundukları ortamdan kaçıp mutfağınıza balkonunuza bahçenize dağılırlar mı?

Yaşadıkları ortamı bırakarak oradan uzaklaşmazlar. Solucanlar, sessiz, sakin bir ortamda, doğru beslendikleri sürece yuvalarının içinde yaşamlarını sürdürürler. Siz onları görmeye çalışmadıkça onların bulundukları ortamdan çokta dışarı çıkma eğiliminde bulunmazlar.

Eğer solucanlarınız solucan evlerinden uzaklaşıyorlarsa bir besleme veya ortam problemi vardır. Uygulamalarınızı yeniden gözden geçirerek çalışmaya devam edin.

Ayrıca çıkan solucanlar en fazla 50 cm uzaklaşabilirler. Ve ne yazık ki orada da ölürler. Ölen solucanları kutunun içine tekrar koyabilirsiniz bunun bir zararı olmayacaktır. Aksine geri dönüşecektir.
 
Solucanlar Ne Yerler?

Bu mucize evsel dönüşüm canlıları, ot obur oldukları için en çok sebze ve meyve kabukları, yaprak, karton, renksiz mürekkepli kağıt gibi şeyler yerler. En çok sevdikleri ise muz kabuğu, çay/kahve posasıdır.Sevmedikleri ve hatta onlar için ölümcül olan tek şey kimyasal atıklardır.

Ne ile beslenmeliler?

Solucanlar Ne Yer?
Ne Vermelisiniz?
Ne Vermemelisiniz?

Domates, Biber, Patlıcan, Marul-kıvırcık Lahana, Asma yaprağı, Salatalık, Fasulye, Barbunya kabukları, Muz (çok severler), Havuç Posası (çok severler), Kabak, İnceltilmiş yumurta kabuğu(asidi ayarlar), Yaprak (iğneli ve meşe hariç), Biraz kurutulmuş çim, Sebzelerinizin hasat çıktıları (ufalanmış), Az miktarda toprak, Çay posası (Çok severler), Kahve posası (çok severler) Az miktarda şeker, Maydanoz, Nane (az miktarda), Elma, Armut, Şeftali, Karton, Mukavva, gazete kâğıdı (baskısız),  Hindistan cevizi kabuğu verebilirsiniz.

Fakat Solucanların sindirim sistemleri asidik besinlere karşı duyarlı olduğundan Portakal, limon, mandalina (narenciye türleri), soğan sarımsak et ve süt ürünleri, sirkesinden ve limon suyundan arındırılmamış salata çıktısı bütün, suyu alınmamış karpuz ve kavun kabuğu, ağaç yapraklarından iğne yapraklı olanlar (çam, selvi ve çabuk dönüşmeyen meşe yaprağı) kesinlikle verilmemelidir.

Besleme nasıl yapılmalıdır?

Bu tamamen sizin bu işe ayıracağınız zamanla ilgilidir.
Solucanlarda diş olmadığından ne kadar küçük hatta posa şeklinde verirseniz o kadar çabuk gübre elde edersiniz.
Eğer gübre kutunuz mutfak çıktınıza yetişemiyorsanız ve çöpünüzü atmaya kıyamıyorsanız bir öğütücüden geçirip suyunu sıkıp buzlukta saklayabilir ihtiyacınız olunca tekrar verebilirsiniz.
Bunların hiçbirine zamanın yoksa gübre kutunuza bütün olarak ta atabilirsiniz.

Solucanların Yaşam Ortamları ve Beslenmeleri İle İlgili Önemli Bilgiler:

• Solucanlar ışığı ve güneşi sevmezler mamanın veya toprağın içinden çıktıktan kısa bir süre sonra ölürler. Bundan dolayı karanlık bir ortam yaratmalısınız.
• Nemin olduğu ortamlar da hareket edebilirler. Verdiğiniz mamalar yeterince su bırakacaklardır. Ancak yine de nemini zaman zaman kontrol etmeli, özellikle sıcak havalarda dikkat etmelisiniz. Nemsiz olduğunu düşünüyorsanız suyu boca etmeden bir püskürtme aracı ile nemlendirmelisiniz.
• Çok ıslak olursa kâğıt ve mukavva takviyesi yapılmalı fazla ıslaklık alınmalıdır.
• Çok sıcağı da çok soğuğu da sevmezler. Ortamları 10–20 °C olursa yeme hızlanır. Aşırı sıcaklarda üst kapağı açarak havalandırma sağlanmalıdır.
• 5 °C nin altında uykuya dalarlar. Sıfırın altında ki derecelerde ölebilirler.
• Kap dolana kadar besinler azar azar verilmelidir.
• Her besini verirken maksimum 5 cm lik yükseklikte beslenmelidir.
• Yukarı çıkmadılarsa besin vermeye ara vermelisiniz. Bu sayede normale döneceklerdir.

Besleme iyi yapılmıyorsa neler olabilir bunun için nasıl önlem alabilirsiniz?

• Eğer içinde kurtçuklar oluşuyorsa et-süt ürünleri, yağ veya karbonhidrat türevleri atıyor olabilirsiniz. Bu tür bir besleme yapmamalısınız.
• Eğer gübre kutunuzda sinek ve koku oluşuyorsa az miktarda yaprak, toprak, kâğıt parçaları ve yumurta kabuğu kullanarak pH dengesini sağlamalısınız.
• Solucanlar ölüyorsa besin maddelerine yaşam ortamı sıcaklıklarına, gübrenin nemine dikkat etmelisiniz.